İstanbul´da sahte ilaç operasyonu

İstanbul´da, kullanım sürüleri geçmiş ilaçları sattıkları ve sahte ilaç kupürü düzenleyerek, haksız kazanç sağladıkları öne sürülen 11´i kadın 38 eczacı gözaltına alındı. Piyasaya kaçak ilaç sürmek isteyen 2 kişinin ise aranmasına devam ediliyor.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, çeşitli semtlerde bulunan bazı eczanelerde, son kullanım tarihleri geçmiş, ilaçlar ile kaçak ilaçların piyasaya sürülmesi olaylarına ilişkin çalışma başlattı. Söz konusu kişi ve eczaneleri takibe alan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bu kişilere yönelik sürdürdükleri 2 aylık fiziki ve teknik takibin ardından İl Sağlık Müdürlüğü ve Vergi Dairesi denetlemeleriyle Bakırköy, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Beykoz, Beyoğlu, Üsküdar, Fatih, Bahçelievler, Güngören, Büyükçekmece, Kadıköy, Maltepe´de 17-19 Nisan 2007 tarihleri arasında 65 eczane, 5 ilaç deposu ve 1 özel hastaneye operasyon düzenleyerek 11´i kadın 38 eczacıyı gözaltına aldı.

Emniyet Müdürlüğü´nde sorgulanan bu kişilerin, kullanım süreleri geçmiş ilaçları yeni tarihli kutular içerisinde sattıkları ve sahte ilaç kupürü hazırlayarak, sağlık kurumları ve SSK´dan yüklü miktarda para aldıkları belirtildi.

Emniyet Müdürlüğünde sorgulanan 38 kişi, sevk edildikleri ilgili mahkemelerce tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldıkları öğrenildi.
Öte yandan, Esenler Giyimkent´de bulunan bir depodan kaçak ilaçların satıldığı yönündeki ihbarları değerlendiren Mali Polis, belirlen adrese yönelik operasyon düzenleyerek yasadışı yollardan elde edildiği öne sürülen ve 1 milyon 142 bin YTL değerinde olduğu tespit edilen ABD menşeli, 40 bin 454 kutu ilaç, bin 427 serum, bin 440 enjeksiyon ve 239 adet sahte ilaç kupürü ele geçirildi.

Olayla ilgili olarak ilaçların sahipleri oldukları öne sürülen 2 kişinin aradığı kaydedildi.

(İHA)