Bozuk ilaç satan 38 eczacı gözaltına alındı

İstanbul'da, kullanım süreleri geçmiş ilaçları sattıkları ve sahte ilaç kupürü düzenledikleri iddia edilen 11'i kadın 38 eczacı, gözaltına alındı.

Operasyonlarla ilgili olarak, piyasaya kaçak ilaç sürmek isteyen 2 kişinin de arandığı belirtildi. Eczacıların ilgili savcının talimatıyla mahkemeye sevk edilmeden Emniyet Müdürlüğü'nden serbest bırakıldığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bazı eczanelerde son kullanım tarihleri geçmiş ve kaçak ilaçların satıldığının belirlenmesi üzerine çalışma başlatıldığı bildirildi. Yapılan 2 aylık fiziki ve teknik takibin ardından mali polis, İl Sağlık Müdürlüğü ve Vergi Dairesi denetmenleriyle birlikte Bakırköy, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Beykoz, Beyoğlu, Üsküdar, Fatih, Bahçelievler, Güngören, Büyükçekmece, Kadıköy, Maltepe'de 65 eczane, 5 ilaç deposu ve 1 özel hastaneye operasyon düzenledi. 17, 18, ve 19 Nisan 2007 tarihleri arasında yapılan operasyonlarda 11'i kadın 38 eczacıyı gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğünde sorgulanan eczacıların, kullanım süreleri geçmiş ilaçları yeni tarihli kutular içerisinde sattıkları ve sahte ilaç kupürü hazırlayarak, sağlık kurumları ve SSK'dan yüklü miktarda para aldıkları iddia edildi. Emniyet Müdürlüğünde sorgulanan 38 kişinin soruşturmayı yürüten savcının talimatıyla mahkemeye sevk edilmeden serbest bırakıldı.

Bu arada Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, Esenler Giyimkent'de bulunan bir depodan kaçak ilaçların satıldığı ihbarı düzerine, belirlen adrese yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda, yasa dışı yollardan elde edildiği öne sürülen 1 milyon 142 bin YTL değerinde olduğu tespit edilen ABD menşeli, 40 bin 454 kutu ilaç, bin 427 serum, bin 440 enjeksiyon ve 239 adet sahte ilaç kupürü ele geçirildi. İlaçların sahipleri oldukları öne sürülen 2 kişinin aradığı kaydedildi.