Üzümler zirai ilaç deposu gibi

Almanya'ya ihraç edilen üzüm ve biberde önceki yıllara oranla 10 kat fazla zirai ilaç kalıntısına rastlandığı ve Türk ürünlerini almayın uyarısı yapıldığı iddia edildi

Türkiye'den Almanya'ya ihraç edilen üzümlerde, öngörülen standartlardan 10 kat fazla ilaç kalıntısı tespit edildiği öne sürüldü. Almanya'da 'Türk ürünleri yemeyin' çağrısı yapıldığı bildirildi. Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Ziraat Fakültesi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Yaş Meyve ve Sebze Tedarik Zincirinde Sorunlar ve Model Arayışları' konulu panele konuşmacı olarak katılan Metro Group Buying Almanya Müdürü Peter Reitz, Greenpeace'in yaptığı analizlerde geçen yıllara göre Türkiye'den alınan üzümde normalin 10 katı ilaç kalıntısı tespit edildiğini öne sürdü. Üzümün dışında biberlerde de ilaç kalıntısı saptandığını belirten Reitz, bu durumun Almanya'da basına yansıdığını ve kamuoyuna 'Türkiye'den satın alınan tarım ürünlerini yemeyin' çağrısı yapıldığını bildirdi. Reitz, Türkiye'den ithal edilen ürünlerde geçen yıllardan farklı olarak yeni kimyasal karışımların bulunduğunu ileri sürerek, 'Türkiye'den ithal edilen tarım ürünleri, kimyasal kokteyl' kanısının yayılmaya başladığını dile getirdi. Türkiye'de üreticilerin yüzde 60'ının düzgün üretim yaptığını hatırlatan MGB Temsilcisi, bu kesimin kontrolsüz üretim yapanlar tarafından zarar gördüğünü ifade etti. Reitz, bu durumun acilen çözüme kavuşturulması gerektiğini vurgulayarak, 'Türk çiftçisinin bilinçlendirilmesi ile birlikte Türk ürünlerini alan firmalara üretim garantisi verilmesi gerekir. İlaç kalıntısı olayı geçen Temmuz ayında saptandı. Bu durumu İhracatçılar Birliği'ne ilettik' diye konuştu.

MGB Almanya Meyve Sebze Satınalma Departmanı Müdürü Reitz, Avrupa'da hasat zamanının sona ermesi nedeniyle pazarda Türk ürünlerinin avantajlı konumda bulunduğunu sözlerine ekledi.