Danıştay'ın kararı eczacıları sevindirdi

Danıştay'ın, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ilaç alım protokolünü feshinin yürütmesini durdurması ilaç krizini bitirdi.

SGK'nın, fesih işleminin yürütmesinin durdurulmasıyla Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile olan 3 yıllık sözleşme devam edecek. Devletle eczanelerin anlaşması 16 Ocak 2010'da bitmeyeceği için vatandaş ilaçsız kalmaktan kurtuldu. Hastalar, 24 bin serbest eczaneden ilaç alabilecek.

Danıştay 8. ve 10. Daireleri Müşterek Heyeti, SGK ile TEB arasındaki ilaç teminini protokolünün feshine ilişkin SGK işlemi ile eczacılarla tek tek sözleşme yapılmasını öngören işlemin yürütmelerini, 'SGK'dan savunma alınıp yeni bir karar verilinceye kadar' durdurdu.

İstanbul Eczacı Odası'nın açtığı dava, ilaç krizini bitirmiş oldu. 2 gün içinde neticelenmesi gereken restleşme, bundan sonra daha geniş zamanda tartışılıp karara bağlanabilecek.

Eczanelerin, 4 Aralık'taki kepenk kapatma eylemiyle başlayan ve SGK'nın sözleşme feshiyle devam eden süreç tamamlandı. Danıştay'ın kararını değerlendiren SGK yetkilileri, "Şimdilik eski sözleşme devam edecek. Dolayısıyla eczanelerle sözleşmemiz 16 Ocak'ta sona ermeyecek. Vatandaş ilaç almaya devam edecek. Sorunu daha geniş zamanda masaya yatırma imkanına kavuştuk." açıklamasında bulundu.

SGK ile TEB arasında geçen yıl imzalanan ilaç alım sözleşmesinin 3 seneyi kapsadığını aktaran yetkililer, Danıştay'ın kararına yönelik çalışmalara başladıklarını dile getirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşecek olan TEB yetkililerinin de karardan memnun oldukları kaydedildi. (CİHAN)

Bakan Dinçer: Yürütmeyi durdurmaya itiraz edeceğim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Danıştay'ın, eczanelerle protokol feshine durdurma kararına ilişkin, yürütmeyi durdurmaya itiraz edeceğini bildirdi.

Dinçer, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Danıştay 8. ve 10. Daireleri Müşterek Heyetinin, SGK ile TEB arasındaki ilaç temini protokolünün feshi ile eczacılarla tek tek sözleşme yapılmasını öngören işlemin yürütmelerini ''SGK'dan savunma alınıp yeni bir karar verilinceye kadar'' durdurmasına ilişkin soruya Dinçer, ''Danıştayın kararını henüz görmedim. Gerekçesini öğreneceğim. Yürütmeyi durdurmaya itiraz edeceğim. Bu hukuki bir süreç. Hakkımızı kullanırız. Her halükarda sorunun çözüleceğini umut ediyorum. Endişemiz yok'' yanıtını verdi.

-''YANIT BEKLİYORUZ''-

Bakan Dinçer, dün ve önceki gün akşam Sosyal Güvenlik Kurumunda eczacılarla görüştüğünü söyledi.

Geçtiğimiz süreçte de eczacılarla ve illerdeki eczacı odaları ile görüşmeler yaptığını anımsatan Dinçer, sektörle ilgili sorunlar ve beklentilerin konuşulduğunu kaydetti.

Eczacıların yansıttığı görüşleri, Türk Eczacılar Birliğine ulaştırdıklarını anlatan Dinçer, şunları söyledi:

''Eczacılar temelde iki unsurdan şikayet ettiler. Bunlardan biri, bizimle yapılan sözleşmeleri, eczacılara devrederken bunun ücretle devredilmesiydi. İkincisi ise ilaçların sıralı dağıtımında, eczacılar odasının komisyon alması meselesiydi.

Bunun mahiyeti şu; fiyat olarak çok yüksek olan, hacim olarak büyük olan ilaçlar, diyaliz ya da kanser ilaçları gibi ilaçları eczacılar, depolarında ya da raflarında bulundurmuyorlar. İhtiyaç duyulduğu zaman eczacılar odası vasıtasıyla temin edip getiriyorlar. Eczacılar odası da bu ilacı temin ettikten sonra, bunu, adaletsizlik olmasın diye eczanelere sırayla dağıtıyor. Bu ilaç üzerinden yüzde 1 civarında komisyon alıyor. Yani sözleşmenin devrinde alınan para ile büyük hacimli ilaçlarla ilgili şikayetçilerdi.''

Bu şikayetleri, Ezcacılar Birliğine ilettiklerini ve kendilerinin de vatandaşa kesintisiz, güler yüzlü ve kaliteli hizmet konusunda teminat vermelerini istediklerini anlatan Dinçer, yanıt beklediklerini ifade etti.

İlaçlarda ''karekod'' uygulaması hakkında da bilgi veren Dinçer, bunun teknolojik bir çalışma olduğunu söyledi.

Bu uygulamayla herhangi bir ilaca, fabrikada üretildikten sonra kimlik numarası verileceğini belirten Dinçer, ardından ilaç deposu, eczane ve vatandaş zincirini takip edebileceklerini, ilacın nerede olduğunu bileceklerini kaydetti.