'Kare kod'suz ilaç satan eczacı parasını alamayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, kayıt dışı ilaçları kayıt altına almakiçin 'Kare Kod' uygulamasına geçtiklerini belirtti. Eczanelerin bakanlığınkayıt kütüğünde var olan ilacı ancak rafına koyabileceğini kaydeden Dinçer,15 Mayıs'tan itibaren kare kodsuz ilaçların parasının ödenmeyeceğini açıkladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eczacılar için 'Kare Kod' isimli yeni bir uygulama başlatıyor. Buna göre 15 Mayıs 2010 tarihinden itibaren kare kodsuz ilaç satan eczanelerin parası ödenmeyecek. Afyonkarahisar Korel Termal Otel'de düzenlenen toplantıda İşkur, SGK il müdürleri ve Afyonkarahisarlı işadamlarıyla bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, yeni sistemi anlattı: "Türkiye'de üretilen veya Türkiye'ye resmi olarak ithal edilen her ilacın kutusuna bir kimlik numarası verilecek. Tıpkı bizim nüfus cüzdanlarımızda olduğu gibi, her ilaç kutusunun üzerinde bir kimlik numarası olacak. Bu kimlik numarasının bir de bizim bakanlığımızda kütük kaydı olacak. İlaç üretildiği anda bir kutuya işlenecek, bir de bizim kütüğe işlenecek. Ve ilaç deposuna aktarıldığında ilaç deposu "kare kodu" okutacak ve bizim kütükte kayıtlı olup olmadığına bakacak. Eğer bizim kütükte kayıtlı değilse onu satamayacak."

Eczanelerin ilacı alırken kontrol edeceğini ve bakanlığın kayıt kütüğünde var olan ilacı ancak rafına koyabileceğini belirten Bakan Dinçer, 15 Mayıs'tan itibaren kare kodsuz ilaçların parasının kurum tarafından ödenmeyeceğinin altını çizdi. Dinçer, "Kare kodu olmayan hiçbir ilaç satılamaz hale gelecek. Böylece Türkiye'de ilaç sektörünü bütünüyle kayıt altına almış olacağız. Bazen eczanelere promosyon ilaçlar verilmekteydi. Yurtdışından kayıt olmadan ithalatlar yapılabilmekte veya kaçak ilaçlar getirilebilmekteydi. Hem bunlar hastalarımızın sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan sonuçlar doğurabiliyordu hem de birtakım kayıplara sebebiyet veriyordu." şeklinde konuştu.

Bakan Dinçer, 1 yıl 1,5 yıl sonra ise e-reçete uygulamasına geçmeyi planladıklarını açıkladı. Dinçer, kağıt reçetelerin tarih olacağı sistem konsunda şu bilgiyi verdi: "Doktor muayene için gelen hastanın reçetesini kendi bilgisayarına yazdığında o kişi, kimlik numarası ile eczaneye gidecek. Kimlik numarası ile yeni yazılmış reçetesini hiçbir kağıt olmaksızın işlem yaptırabilecek ve eczaneden herhangi bir kağıda gerek kalmaksızın alacak. Kupür kesmeye, şunu bunu yapmaya gerek yok. Reçeteye işlem yaptığı andan itibaren bir tuşla bizim kuruma gönderecek ve biz de onları toplayacağız, kontrolüne gerek kalmayacak. 'Burada kayıt dışılık var mı? Ya da yanlış uygulama var mı?' demeye gerek kalmayacak."