Kare Kod'a girmeyen eczacı Kara Kod'a girecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eczacılar için 'Kare Kod' isimli yeni bir uygulama başlatıyor. SGK, 15 Mayıs 2010'dan itibaren kare kodsuz ilaç satan eczanelerin parasını ödemeyecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Afyonkarahisar'da düzenlenen bir toplantıda İŞKUR, SGK il müdürleri ve işadamlarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşma yapan Bakan Dinçer, eczanelere yönelik yeni uygulama hakkında bilgi verdi. SGK'nın eczaneler için 'Kare Kod' uygulamasına başladığını belirten Bakan Dinçer, yeni uygulamayı şöyle anlattı;

"Türkiye'de üretilen veya Türkiye'ye resmi olarak ithal edilen her ilacın kutusuna kimlik numarası verilecek. Nüfus cüzdanlarımızda olduğu gibi, her ilaç kutusunun üzerinde bir kimlik numarası olacak. Bu kimlik numarasının bir de bizim bakanlığımızda kütük kaydı olacak. İlaç üretildiği anda bir kutuya işlenecek, bir de bizim kütüğe işlenecek. Ve ilaç deposuna aktarıldığında ilaç deposu "kare kodu" okutacak ve bizim kütükte kayıtlı olup olmadığına bakacak. Eğer bizim kütükte kayıtlı değilse onu satamayacak."