Evlerimizi ilâç deposuna çevirmeyelim

Türk halkının yüzde 41’inin ilaç saklamasını bilmediği ve her evde ortalama 7 çeşit ilacın gereksiz şekilde bulundurulduğu bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necati Dedeoğlu’ndan alınan bilgiye göre, Türk halkının yüzde 41’i eczanelerden satın aldığı ilaçları saklamasını bilmezken, yüzde 60’lık bölümü de ilaçlarını buzdolabında saklıyor. Vatandaşların evlerinde bulundurdukları ilaçların başında her türlü ağrı kesici ve ateş düşürücüler, antibiyotikler, parazit ilaçları ve sindirim sistemi ilaçları geliyor.

Prof. Dr. Necati Dedeoğlu, üniversite son sınıf öğrencilerinin Antalya’da yaptığı bir anket sonucu, evlerde çocuk ve yaşlı sayısının artması durumunda ilaç miktar ve çeşidinin fazlalaştığının belirlendiğini kaydederek, ‘’Evlerimiz ilaç deposu gibi. Her evde, kullanılmayan en az 7 çeşit ilaç var. Eğer ailede Emekli Sandığı ve SSK gibi sosyal güvencesi olan bir kişi varsa, ilaç sayısı da artıyor’’ dedi.

EVDE BEKLEYEN

İLAÇLAR

Prof. Dr. Necati Dedeoğlu, vatandaşların satın aldıkları ilaçların yüzde 15’inin evlerde hiç kullanılmadan bekletildiğini kaydederek, Türkiye’de uygulanan ilaç toplama kampanyalarının yetersiz olduğunu söyledi. Dedeoğlu, ‘’Trilyonlar değerinde ilaçlar evlerde gereksiz yere bekletiliyor. Ülkemiz bu kadar israfı yapacak kadar zengin değil. Bu ilaçlar yurtdışında olduğu gibi tane ile satılmalı. Bu sayede ambalaj masrafı ve lüksten kurtulmuş oluruz ve çok büyük tasarruf sağlanır’’ diye konuştu.